שנות השפע / צ׳אן קון-צ׳ונג

אתחיל מהסוף – ספר מצויין, אינטליגנטי וסוחף, ושווה קריאה.

הסיפור הוא של צ׳אן, סופר רבי מכר סיני שחייו נהדרים ורגועים, עד שהוא מוצא את עצמו מתמודד נגד המשטר, רודף ובורח במסע מפתיע. אבל צ׳אן הוא למעשה בן דמותו של המחבר, וכל הסיפור מתנקז בסופו לתוך מניפסט עם סימן שאלה כנגד המשטר הסיני.

קודם כל, הדמויות – יש פה אוסף של דמויות נהדרות ואמינות, כאלו שמאוד הייתי רוצה לפגוש, ושבאמת אכפת לי מה קורה להן. בראשן עומד צ׳אן כמובן, שמניע את העלילה, וכיף להזדהות אתו ולראות את העולם דרך עיניו. העלילה עצמה סוחפת ואינטליגנטית, מאלו שהדהדו לי בראש גם ברגעים שהנחתי את הספר בצד.
אבל העיקר הוא המבט המרתק שקון-צ׳ונג מאפשר לנו, אל תוך העולם המרתק והכה-שונה של סין של האלף הנוכחי – אל תוך הדיקטטורה הדמוקרטית, אל הפוליטיקה האסייתית, ואל חיי היומיום של הסיני הממוצע, שלא תמיד אכפת לו שהוא חי בדיקטטורה, כל זמן שיש לו עבודה וחופש יחסי והוא יכול לקנות יותר ויותר דברים.

אבל מה שקנה אותי עוד יותר הוא השיפוטיות המוגבלת של המחבר, כי לכתבים כאלו יש נטייה לנחרצות כנגד המשטר או התרבות שבה הם נכתבים, אך פה ישנה רגישות רבה לכך שלא הכל שחור ולבן. בעיניי המשכילים שבחברה המשטר הדיקטטורי תמיד נתפס כרע, אך ציטוט של הובס – ״אם תתן לאנשים לבחור בין אנרכיה לבין דיקטטורה הם יבחרו בדיקטטורה״, שחוזר מספר פעמים בספר, מייצג את הרגישות הזאת, לכך שיש עוד צדדים למטבע. ושמה שנתפס כרוע בעיניי מעטים, יכול להיות בעצם מחיר הכרחי עבור הרוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s